Naučte se rozpoznat, jestli je vaše pleť citlivá nebo podrážděná – a jak se s tím vypořádat.
Schováváte se za bolestivými a těžko zvládnutelnými příznaky citlivé pleti?
Ty se u každého člověka projevují různě. Zarudnutí, dehydratace, svědění a pálení mohou přicházet jednou za čas – anebo se zarudnutím a nepříjemnými pocity bojujete denně. Citlivá pleť může být dědičná nebo ji mohou vyvolat spouštěče spojené s životním stylem, jako je stres, strava, kosmetické složky nebo dokonce znečištění ovzduší. Pokud budete vědět, co způsobuje reakci vaší citlivé pleti, snadněji určíte, zda je citlivá nebo podrážděná, a to je klíčem k tomu, abyste udrželi svou pleť silnou a zdravou.
Citlivá pleť
Citlivá pleť znamená slabou ochrannou funkci pleti, která může být geneticky předurčená. Když je pleť citlivá, její ochranná vnější vrstva umožňuje dráždivým látkám, mikrobům a alergenům pronikat dovnitř a vyvolávat tak nepříznivé reakce, například palčivou bolest, zarudnutí nebo nadměrné prokrvení. Citlivá pleť může být předávána po generace, avšak existují způsoby, jak ji zvládnout.
Některé známky citlivé pleti
- Tenká textura pleti s průsvitným vzhledem.
- Pocit napjatosti, což může značit dehydrataci a vést k reakci pleti na produkty.
- Zarudnutí nebo vznik skvrn. Je projevem nadměrně reaktivních kapilár nebo sklonů ke vzniku růžovky.
- Šupinatost, odlupování nebo praskání na tvářích nebo čele. Značí dehydrataci pleti a narušenou funkci bariéry.
- Vznik skvrn a svědění nebo pocit pálení, což může být také známkou nadměrně reaktivních kapilár.
- Malé hrbolky připomínající vyrážku nebo záněty (neplést se záněty při akné).
Podrážděná pleť
Sklony k častému podráždění v důsledku životního stylu, působením dráždivých látek a vnějších faktorů, mohou být známkami podrážděné pleti. Dobrá zpráva: vyhnete-li se individuálním spouštěčům, můžete příznaky zmírnit nebo dokonce odstranit. Pokud není možné se spouštěčům vyhnout (vezměte v úvahu třeba podráždění v důsledku znečištění ovzduší, okolního prostředí nebo působení teploty), lze příznaky podrážděné pleti zvládnout pomocí péče o pleť a změnou životního stylu.
Pleť může být ovlivněná kterýmkoli z těchto faktorů:
Životní styl (zahrnuje stres, strava, kouření, dehydratace, alkohol, reakce na složky kosmetických přípravků, narušení po ošetření laserem nebo chemickém peelingu a přetížení pleti v důsledku nadměrné exfoliace nebo působení produktů s nevyváženým pH).
Životní prostředí (znečištění ovzduší, alergeny nesené vzduchem, počasí a náhlé změny klimatu nebo mikroklimatu – například přechod ze studeného, suchého a větrného prostředí venku do suchého a teplého prostředí uvnitř)
Fyziologie (stres, výkyvy hormonální hladiny)
Nemoci (rosacea, ekzém, psoriáza)
Bez ohledu na spouštěč můžete své pleti pomoci zmírnit závažnost a četnost vzniku reakcí tím, že posílíte její lipidovou bariéru. Představte si své pleťové buňky jako malinké cihly. „Malta“, která je drží pohromadě, jsou lipidy. Zdravá lipidová bariéra pomáhá udržovat pleť hydratovanou a zdravou tím, že zadržuje vlhkost uvnitř a brání průniku nečistot z okolního prostředí a mikrobů zvenku.
Je-li pleť vystavena spouštěčům, které naruší bariéru, výsledkem je zarudnutí, vysušení, podráždění a nepříjemné pocity, jinak známé jako – hádáte správně –citlivá pleť.