Akné není legrace – v jakémkoli věku. Když však budete vědět, co jej způsobuje v průběhu dospívání a co v dospělém věku, může vám to pomoci zůstat nad věcí.

Akné u dospívajících

Vzniká především na obličeji, hrudníku a zádech. Projevuje se často z toho důvodu, že během puberty dochází k prudkému růstu androgenů, „mužských“ hormonů přítomných u chlapců i dívek, které způsobují nadměrnou produkci séba (kožního mazu).

Dobrá zpráva je, že pleťové buňky dospívajících se rychleji obměňují a jejich pleť je odolnější než u dospělých, což znamená, že po zanícení rychleji regeneruje. Po skončení dospívání se akné obvykle zlepšuje, protože dochází ke stabilizaci hormonálních změn, které tak nedávají podnět ke vzniku zanícení.


Jak ošetřovat aknózní pleť u dospívajících?

  • Zaměřte se na vytvoření správných návyků péče o pleť, které dodržujte, a vaše pleť nebude v budoucnu tolik náchylná ke vzniku akné.
  • Vyhněte se používání produktů obsahujících dráždivé, levné a komedogenní (ucpávající póry) složky. Složky odebírající vlhkost jako je alkohol – běžně přítomný v adstringentních tonikách – mohou působit na pleť tak, aby produkovala více mazu a podporovala tak vznik dalších zanícení. Umělé vůně a barviva mohou dále také podráždit pleť náchylnou k zanícení.
  • Hledejte složky jako je kyselina salicylová, která předchází hromadění odumřelých buněk pleti a bakterií.
  • Denně pleť hydratujte – i v případě, že se vaše pleť zdá být mastná (použijte hydratační produkt bez obsahu oleje) – pomůžete tím držet v rovnováze produkci séba.

 

Akné u dospělých

Mysleli jste si, že z akné vyrostete? Kéž by. Trvalý stres a rozmanité hormonální změny, které přináší dospělost, mohou nakopnout funkci nadledvinek, což může následně vést ke zvýšené produkci séba a připravit tak půdu pro tvorbu akné.

Dospělí také mívají akné zánětlivější, s lézemi umístěnými převážně v oblasti okolo úst, brady a v linii čelisti. Ošetřování akné u dospělých může být náročné, jelikož dospělí se mohou potýkat také s vysušováním pleti, citlivostí a známkami stárnutí.

Jak ošetřovat aknózní pleť u dospělých?

  • Zaměřte se na ošetřování jednotlivých míst a udržení pleti v rovnováze, a zároveň se snažte uspokojit také ostatní potřeby pleti.
  • Vyhněte se domácímu „vymačkávání“ zanícených míst, které může vést k dalšímu vzniku zanícení, jizev a zarudnutí. Místo toho vyhledejte profesionálního pleťového terapeuta, který extrakci provede.
  • S přibývajícím věkem může pleť ztrácet svou schopnost uchovávat vlhkost. Vyhněte se přesušování pleti a vybírejte produkty obsahující složky, které nevysušují, jako je kyselina salicylová nebo kyselina glykolová, které pomáhají odstraňovat odumřelé pleťové buňky, nadměrnou mastnotu a nečistoty, a také koloidní stříbro udržující bakterie pod kontrolou.
  • Pokud bojujete se známkami stárnutí pleti, pak vám může v prevenci vzniku zanícení dobře pomoci také retinol, složka vyhlazující vrásky.