Výhradní distributor značky Dermalogica pro ČR a SR

Co je retinol?

Zjistěte, zda byste měli začlenit retinol do své každodenní péče o pleť!

 

NL retinol oilArtboard 3@2x-80_1

 

 • Retinol je jednou z nejúčinnějších a nejoblíbenějších látek používaných pro vyhlazení viditelných vrásek, jemných linek a zmírnění hyperpigmentace.
 • Dokáže také snížit výskyt akné tím, že podporuje obnovu buněk.

 

Retinol, což je retinoid neboli forma vitamínu A, je bezpochyby tím nejlepším, co odvětví nabízí pro boj proti vzniku známek stárnutí pleti. Dokáže urychlit obnovu pleti, redukovat vrásky, jemné linky a stařecké skvrny, a zároveň pleť zpevňuje, vyhlazuje a sjednocuje její tón. Retinol také může pomoci zmírnit projevy akné, neboť pomáhá předcházet ucpávání pórů odumřelými buňkami.

proč se retinol používá?

Důvodů, proč dochází ke stárnutí pleti je více, počínaje vlivy z okolního prostředí přes stres až po přirozené stárnutí. Jak pleť stárne, snižuje se míra obnovy buněk a tvorby kolagenu. Viditelné známky stárnutí pleti (skvrny, jemné linky, vrásky atd.) se objevují jako důsledek přirozeného obranného mechanismu pleti, ale také snížené míry obnovy a regenerace buněk. Retinol je skvělou volbou pro ošetření známek předčasného stárnutí, jelikož umožňuje rychlejší obnovu buněk, čímž známky stárnutí zmírňuje.

jak působí retinol na pleť?

Retinol podporuje obnovu buněk pleti a jejich regeneraci. Pleť tak získá hladší vzhled se sjednoceným tónem. Aby však pleť retinol tolerovala, musí si nejprve vytvořit něco, čemu se říká receptory pro retinoidy. Tyto receptory jsou proteiny, které se přirozeně vyskytují v pleti a pomáhají retinolu dělat jeho práci. Pleť si může receptory pro retinoidy vytvořit prostřednictvím kontrolované expozice, a proto se často doporučuje začít s používáním produktů s retinolem opatrně a postupně se propracovat k vyšším koncentracím.

 

retinol clearing oil dermalogica

 

Novinka! Retinol Clearing Oil poprvé spojuje dvě obrovské síly v jednom složení: Kyselina salicylová, která rychle čistí záněty a předchází jejich vzniku, a účinný, postupně uvolňovaný retinol, jenž pomáhá zmírnit vzhled jemných linek, vrásek a hyperpigmentace. A co je nejlepší, tento vysoce účinný olej pro noční péči obnovuje pleť přes noc, čistí ji a redukuje známky předčasného stárnutí během 7 dní.

jaké jsou typy retinolu?

Retinol patří do skupiny retinoidů, což jsou formy vitamínu A, které pomáhají zvýšit míru obnovy buněk a urychlit regeneraci pleti, efektivně sjednotit tón pleti a vyhladit poškození vzniklé v průběhu stárnutí pleti.

Nejsilněji působí retinoidy na kolagen! Retinoidy zde hrají dvojí roli: pomáhají snížit míru rozpadu kolagenu po působení slunečního záření a zároveň stimulují tvorbu nového kolagenu.

 • Kyselina retinová je typ retinoidu, který je k dostání na předpis ve formě například Isotretinoinu a Tretinoinu, avšak hrozí u ní největší riziko podráždění pleti.
 • Retinol je nejsilnější retinoid, který je k dostání bez předpisu. Přestože je také velice účinný, je retinol asi o 20 % slabší než kyselina retinová a pleť jej pomalu sama na kyselinu retinovou přeměňuje. To také znamená, že u něj hrozí menší riziko podráždění pleti než u kyseliny retinové.
 • Retinyl palmitát, retinyl propionát a retinyl acetát jsou nejslabší typy retinoidů, také známé jako retinolové estery. Jejich přeměna na kyselinu retinovou trvá delší dobu, ale riziko podráždění pleti je u nich minimální.
 • Mikroenkapsulovaný retinol. Některé formy retinolu jsou mikroenkapsulované, díky čemuž je retinol stabilizovaný a zajišťuje maximální účinek. Mikroenkapsulovaný retinol také vytváří na povrchu pleti neviditelný štít, který pomáhá snižovat ztrátu vlhkosti, což je nezbytné pro snížení výskytu vrásek a jemných linek.

 

jak retinol používat?
 • S používáním retinolu začněte opatrně: pokud pleti dovolíte, aby si postupně vytvořila odolnost, pomůžete tím předejít vzniku podráždění. Začněte s použitím jednou týdně, poté každý druhý den a nakonec přejděte ke každodennímu použití.
 • Nanášejte retinol na noc, abyste se vyhnuli vzniku podráždění vlivem slunečního záření.
 • Během dne vždy používejte krém s ochranným faktorem, který pleť ochrání před působením slunečních paprsků.
 • Nepoužívejte jiné exfolianty, pokud nejsou určené pro použití zároveň s retinolem v jednom produktu a pokud jejich použití neschválí váš pleťový terapeut či lékař.
 • Nepoužívejte retinol, jste-li těhotná či kojíte.

 

způsobuje retinol olupování pleti, záněty či zarudnutí?

Vaší pleti může trvat až několik týdnů, než si zvykne na používání retinolu. Během této doby můžete pozorovat šupinatění a vznik malých hrbolků podobných zánětlivým ložiskům a jiné formy podráždění pleti. Je to běžné a mělo by to přestat ve chvíli, kdy si vaše pleť vybuduje dostatek receptorů pro retinoidy. Někdo to nazývá „očistné období“, ale ve skutečnosti to jen znamená, že si vaše pleť vytváří receptory prostřednictvím kontrolované expozice

způsobuje retinol vznik skvrn?

Retinol nevyvolává vznik stařeckých skvrn (hyperpigmentaci); naopak se používá ke zmírnění jejich vzhledu. Nicméně, retinol způsobuje, že je pleť citlivější vůči slunečnímu záření, proto byste v období, kdy používáte produkty péče o pleť s retinolem, měli používat a opakovaně nanášet krém s ochranným faktorem. Jakékoli poškození slunečním zářením může zastavit postup léčby a vést ke vzniku dalších skvrn a jiných známek stárnutí pleti.