Výhradní distributor značky Dermalogica pro ČR a SR

Jak se zbavit černých teček

odstranění černých teček

Zjistěte, jak odstranit černé tečky a předcházet jejich vzniku bez poškození pleti.

  • Exfoliace, maska a bakterie pod kontrolou pro odstranění černých teček a prevenci jejich vzniku.
  • Masky a hydratační produkty pomáhají zjemnit již vzniklé černé tečky, aby šly snáze odstranit; nejefektivnější způsob, jak se černých teček zbavit, však je nechat si je odstranit odborníkem.

 

Co se odstraňování černých teček týče, klíčem je prevence. Černé tečky vznikají, když se nahromadí nadměrná mastnota (sébum), odumřelé pleťové buňky a bakterie způsobující zánět, a vytvoří „zátku“ ve vašich folikulech. Tato zátka však stále propouští určité množství vzduchu, a proto dochází k tomu, že tato směs zčerná – stejně jako rozkrojené jablko.

 

5 způsobů, jak předcházet vzniku černých teček

Z neošetřených černých teček se může vyvinout zánět, proto je důležité udržovat póry čisté s pomocí těchto tipů:

Exfoliace.

Po dvojím čištění odstraňte odumřelé pleťové buňky pudrovým exfoliantem, peelingem nebo bezoplachovým exfoliantem s obsahem složek jako je kyselina salicylová.

Maska.

Jednou nebo dvakrát týdně aplikujte masku, která pomůže zjemnit a vyčistit černé tečky. Hledejte složky jako kaolinový jíl nebo aktivní uhlí binchotan, které pomohou z pleti vytáhnout nadměrnou mastnotu a nečistoty, a síru, která pomáhá odstraňovat odumřelé pleťové buňky.

Bakterie pod kontrolou.

Denně aplikujte antibakteriální booster nebo sérum, které pomáhá likvidovat bakterie způsobující zánět. Hledejte složky jako je kyselina salicylová, kyselina azelaová a thymol s terpineolem.

Hydratace.

Používejte denně hydratační péči, i v případě, že máte mastný typ pleti. Je-li hydratace pleti v nerovnováze, dochází k produkci nadměrné mastnoty, aby se stav vykompenzoval. Hydratační péče pomáhá regulovat produkci séba a předejít tak ucpání folikulů nadměrným množstvím mazu.

Používejte nekomedogenní produkty.

Make-up, krémy s ochranným faktorem a vlasová kosmetika patří mezi produkty ucpávající póry, zejména, pokud na pleti zůstanou přes noc. Vybírejte si produkty označené jako „nekomedogenní“, s nimiž zůstanou póry čisté a před spaním vždy provádějte dvojí čištění pleti. 

Jak rychle odstranit vzniklé černé tečky

Již vzniklé černé tečky se při domácí péči odstraňují nesnadno. Pokud je zkusíte vytlačovat nehty, riskujete nejen poškození pleti, ale také rozšíření bakterií způsobujících zánět, což může vést ke vzniku závažnější formy akné.

Nejrychleji se černých teček zbavíte, pokud navštívíte profesionálního pleťového terapeuta, který provede jejich extrakci. Zeptejte, zda nabízí expresní ošetření, která mohou být vhodnější a cenově dostupnější než celkové ošetření pleti.

Tip odborníka! Dehydratace může extrakce černých teček ztížit, před ošetřením proto pijte dostatek vody a použijte hydratační péči.