Výhradní distributor značky Dermalogica pro ČR a SR

Způsobuje stres akné?

Způsobuje stres akné?

Zjistěte, jak omezit chronický stres ku prospěchu pleti.

Stres a akné

Hlavní body

  • Stres není vždy příčinou akné, ale výzkum ukazuje, že tyto dvě věci spolu úzce souvisí.
  • Chronický, neustálý stres spouští v těle procesy, které mohou vést k zánětům nebo zhoršovat již stávající projevy zánětu.

Návrh bez názvu-4

Chronický, neustálý stres je nejdůležitějším ze všech faktorů přispívajících ke vzniku akné. Výzkum ukázal, že akné je významně spojeno s hladinou stresu v těle, a že chronický stres může již stávající projevy zánětu zhoršovat. Jak?

Chronický stres je příčinou nárůstu stresových hormonů jako je kortizol, a způsobuje nadměrnou produkci mazu, který se mísí s odumřelými buňkami pleti a bakteriemi způsobujícími akné. Zralá pleť je více náchylná ke hromadění odumřelých buněk, což je způsobeno zpomalováním přirozené obnovy buněk.

Pleť vystavená stresu částečně ztrácí svou schopnost chránit sama sebe, neboť dochází k narušení její bariéry. U dospělých to může znamenat další komplikace jako je zanícení a projevy předčasného stárnutí pleti. Stres poškozuje kolagen a způsobuje vrásky. Kortizol také snižuje přirozenou míru tvorby kyseliny hyaluronové, čímž dochází k dehydrataci pleti a vzniku jemných linek. Dehydratace rovněž přispívá k tvorbě nadměrného množství séba, což vytváří ideální podmínky pro bakterie způsobující záněty.

V dnešním hektickém světě s neustále se zvyšujícím tlakem na vyšší a rychlejší výkonnost je těžké omezit chronický stres. Pro dospělé, kteří trpí záněty, však bude omezení chronického stresu velkým přínosem. Jóga, hluboké dýchání, cvičení, spánek, aromaterapie... dokonce i rychlá procházka s přítelem nebo kolegou během dne může pomoci chronický stres zvládat. Omezení kofeinu a cukrů může rovněž pomoci, stejně jako vytvoření ranní a večerní rutiny v péči o pleť, která léčí jak akné u dospělých, tak i projevy předčasného stárnutí pleti.